Kobyłka

8.42°C
lekkie zachmurzenie
niedziela
5.19°C / 11.43°C
poniedziałek
4.19°C / 10.11°C
wtorek
2.6°C / 6.57°C
środa
0.08°C / 6.81°C
czwartek
3.85°C / 7.75°C
piątek
3.91°C / 6.65°C
sobota
0.64°C / 6.49°C

Koncert za Bazylikę

Koncert dziękczynny w wykonaniu Salonowej Orkiestry Johanna Straussa odbył się w niedzielę 19 czerwca w Bazylice Mniejszej w Kobyłce. Organizatorem koncertu był ks. dziekan Jan Andrzejewski oraz Starosta Wołomiński Piotr Uściński.

Kobyłkowskie sanktuarium jest trzecią tej rangi świątynią na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Główna uroczystość podniesienia kościoła do rangi bazyliki odbyła się 18 czerwca. Wzięło w niej udział sześciu biskupów, w tym kardynał Józef Glemp i bp Jan Ozga z Kamerunu oraz kilkudziesięciu duchownych i licznie zgromadzeni wierni. Koncelebrze podczas mszy św. przewodniczył abp Henryk Hoser.

1 2

Uroczystość podwyższenia kościoła Św. Trójcy do rangi bazyliki mniejszej była dla miasta i powiatu historycznym wydarzeniem, do którego władze oraz duchowni przygotowywali się od 9 października 2010 r., kiedy to Stolica Apostolska wydała dekret.

W ramach dziękczynienia, w niedzielę odbył się koncert w wykonaniu Salonowej Orkiestry Johanna Straussa, która istnieje od 1995 r. i wykonuje lekką muzykę klasyczną, kultywując muzykę rodziny Straussów. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Tworzą ją wybitni warszawscy muzycy z Filharmonii i Opery Narodowej. Na widowni zasiedli ks. prałat Jan Andrzejewski, Starosta Wołomiński Piotr Uściński, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy okolicznych gmin.

 

Publiczność w Bazylice mogła wysłuchać profesjonalnego wykonania utworów z repertuaru J.S. Bacha – „Suita”, „Aria”; W.A.Mozart – Serenada”Eine Kleine Nachtmusik”; F. Neruda – „Kołysanka słowiańska”; P. Mascagni – „Intermezzo”.
Mecenasem konceru była Firma BMZ z Kobyłki i Kobyłkowskie Stowarzyszenie Wspierania nAktywności Społecznej „Nie daj się nudzie”/

3